הזדקנות וטכנולוגיה: משחקי וידאו משפרים את המצב הבריאותי של קשישים

הרבה אנשים חושבים שמשחקי וידאו הם בזבוז של זמן, אך זה לא בהכרח נכון. אוניברסיטת סיימון פרייזר פרסמה לאחרונה מחקרים המצביעים על כך שלמשחקי וידאו עשויים להיות כמה יתרונות בריאותיים במיוחד עבור קשישים, וזאת מפני שמשחקים אלה עושים עבורם שני דברים עיקריים: 1. מצמצמים את הבידוד החברתי ו-2. מעודדים גירוי נפשי.

 בכך, למעשה, משחקי וידאו מאטים את ההידרדרות הנפשית של קשישים, שנחשבת לאחת מהדאגות הבריאותיות הגדולות ביותר בגילאים מבוגרים אלה.

 

בידוד חברתי

קשישים נאלצים לעתים קרובות להתמודד עם החיים בתנאי בידוד חברתי. בידוד חברתי מביא לתחושת בדידות ודיכאון, ואלה קשורים לבעיות בריאותיות אחרות כמו תזונה לקויה, בעיות שינה, מחלות הקשורות במצבי לחץ וירידה בתפקוד של המערכת החיסונית. 

מספר משחקי וידאו שניתן לשחק ברשת מקשרים בין המשתמשים לשחקנים אחרים ומאפשרים ביניהם אינטראקציה, דיון ויצירת קהילות. זהו שיפור מהמשחקים הפיזיים במתקני סיעוד שונים, מכיוון שלתושביהם עשויה להיות בעיה של מחסור באנשים נוספים לשחק איתם בכל עת. 

מחקרים מראים כי בעוד שקשישים נהנים מיתרונות בריאותיים מוגדרים של משחקים משותפים, מעטים באמת עושים זאת. בעזרת משחקים מקוונים, קשישים רבים יותר יכולים לשוחח ולשחק עם מספר גדול מאוד של משתתפים כמעט בכל רגע נתון.

 

כמה בתי אבות אף הקימו מפגשים למשחקי וידאו באופן אישי, כמו למשל טורנירי Wii לתושבים שלהם. קונסולות משחקי וידאו מאפשרות לאנשים מבוגרים, שאחרת לא יכולים לגשת למתקני ספורט או להשתמש בהם, להשתתף בפעילויות ולהיות מעורבים עם אנשים אחרים, כמו במשחק באולינג וירטואלי. ניתן לשחק ברבים מהמשחקים הללו ללא קשר לשאלה אם אותו אדם נמצא בכיסא גלגלים.

 

גירוי מנטלי

משחקי וידאו הם גם מאוד מעוררים נפשית. קשישים רבים נהנים לשחק במשחקים מקוונים שהם זוכרים מילדותם, כמו: שחמט, סוליטייר או שבץ נא. מדובר במשחקים כבדי אסטרטגיה, המקדמים רמות גבוהות של פעילות נפשית ועוזרים להאט את ההידרדרות במצב הנפשי עקב הגיל. אפילו משחקים פשוטים, כמו Angry Birds, משפרים את זמן התגובה של אותם קשישים. זמני תגובה מהירים יותר יכולים לסייע לקשישים להימנע מלחוות נפילות או פציעות דומות.

 

אנשים בגיל הזהב הפכו לקהל צמא מבין משתמשי המחשבים, וזה סימן טוב. קיפאון, נפשית וחברתית כאחד, הוא אחד האיומים הגדולים ביותר שעומדים בפתחו של הגיל השלישי. הוא יכול להוביל לדיכאון, צורות שונות של דמנציה ועוד כמה בעיות בריאותיות שקשורות לכך. 

טכנולוגיה יכולה בהחלט לעזור לחבר בין קשישים מבודדים חברתית כדי לסייע להם לשמור על בריאות נפשית תקינה. המשמעות היא שבמתקני דיור מוגן יעשו שירות ענק לתושביהם אם הם יפעלו יותר למען שילוב טכנולוגיה בפעילויות החברתיות שלהם.

 

תושבי דיור מוגן עם גישה קבועה למחשבים ועידוד להשתמש בהם נוטים יותר למצוא קהילה מקוונת ונהנים לממש בה את יכולותיהם הקוגניטיביות. היתרונות של המשחקים הדיגיטליים חשובים גם למשפחות הקשישים. בני משפחה שחוששים לבריאותם ואושרם של קרוב משפחתם המזדקן יעשו טוב אם יספקו לו מחשב נייד בסיסי, או יוודאו שיש לו גישה לחנות מחשבים מקומית. בספריות ציבוריות יש לרוב חדרי מחשבים הפתוחים לקהל הרחב, דבר שעשוי להוות אפשרות טובה עבור קשיש המתגורר קרוב לספריה אך אינו יכול להרשות לעצמו לרכוש מחשב. אפילו לעשות משהו פשוט כמו להוריד כמה משחקים לטלפון שלו ולהראות לו איך לשחק יכול להיות דבר בעל יתרונות בריאותיים מרחיקי לכת.