הצמח הזה מקליפורניה עשוי לסייע לטיפול באלצהיימר

צמח בשם Yerba santa, "עשב קדוש" בספרדית, מכונה כך בקרב ילידי השבטים בקליפורניה, ומשמש זה זמן רב לטיפול במחלות בדרכי הנשימה, חום גבוה וכאבי ראש.

 

צמח זה מכיל כימיקל המגן על המוח, הוא בעל יכולות אנטי דלקתיות רבות עוצמה, ועשוי לסייע לטיפול במחלת אלצהיימר, כך אומרים חוקרים.

 

צמח בשם Yerba santa, "עשב קדוש" בספרדית, מכונה כך בקרב ילידי השבטים בקליפורניה, ומשמש זה זמן רב לטיפול במחלות בדרכי הנשימה, חום גבוה וכאבי ראש, כמו גם עבור פצעים, כאבי שרירים ושיגרון.

 

צוות של מדענים ממכון Salk זיהה את המולקולה החשובה בצמח Yerba santa שנקראת sterubin, עם השפעה אנטי דלקתית חזקה על תאי מוח הידועים בשם מיקרוגלייה.

המולקולה הוכיחה כי גם ביכולתה להסיר ברזל ביעילות. זהו עניין חשוב מפני שברזל יכול לגרום לנזק לתאי עצב במחלות ההזדקנות והנוירוגנרטיביות.

 

בסך הכל, התרכובת הייתה יעילה כנגד מספר גורמים המביאים למוות של תאים בתאי העצב, אמרה פמלה מאהר, חברה במעבדה לנוירוביולוגיה של התא במכון Salk.

 

"מדובר בתרכובת שהייתה ידועה אך התעלמו ממנה", אמרה מאהר במאמר שהופיע בכתב העת Redox Biology.

 

"לא זו בלבד שהמולקולה סטרובין התגלתה כפעילה הרבה יותר ממולקולות אחרות בצמח, הפעילות שלה נראית טובה, אם לא טוב יותר מחומרים דומים אחרים שחקרנו", הוסיפה.

 

כדי לזהות תרכובות טבעיות העלולות לנטרל סימפטומים של מחלות נוירולוגיות, מאהר מיישמת טכניקת סינון המשמשת לגילוי תרופות לספרייה מסחרית שמכילה 400 תמציות צמחים בעלי תכונות פרמקולוגיות ידועות.

 

סטרובין נמצא כמרכיב הפעיל ביותר ב-Yerba santa.

 

הצעד הבא: הצוות מתכנן לבחון את הסטרובין במודלים של בעלי חיים עם אלצהיימר, ולאחר מכן לקבוע את המאפיינים דמויי התרופה ואת רמות הרעילות של המולקולה (מאוחר יותר גם בבני אדם).