כיצד אפשר למקסם את היתרונות של אימוני מוח?

משחקים לאימוני מוח הם משעשעים, נגישים וזולים יחסית. מנוי לשנה לאתר אימוני מוח יעלה לכם פחות ממפגש אחד עם מומחה בתחום זה. אבל, סביר להניח שתוכלו להפיק הרבה פחות מהחוויה המקוונת. אימון מוחי עם איש מקצוע יכול להשפיע דרמטית על הביצועים שלכם – בדיוק כמו שאימון עם מדריך כושר יכול לעזור לכם לאתר נקודות תורפה ולהתאים תוכנית אימון.

 

אם אתם בכל זאת רוצים לעשות את זה לבד, אתם יכולים להפיק את המירב מאימוני מוח בכמה צעדים פשוטים. ראשית, זיהוי שלוש משימות בחיים האמיתיים וקביעת יעד ריאלי לשיפור, עם קריטריונים מדידים. לאחר מכן, בחרו משחק אימון מוח שרלוונטי למשימות אלו. התחילו להתאמן באופן עקבי. לבסוף, עקבו אחר ההתקדמות שלכם במשימה בחיים האמיתיים כדי לראות כמה קרוב הגעתם ליעדכם.

 

אם אתם מתקדמים לקראת ביצוע המשימה בחיים האמיתיים בצורה יעילה יותר, אתם בהחלט צועדים בכיוון הנכון. אם לא, לפחות גיליתם דרך טובה יותר לשרוף את הזמן מאשר שוב לגלול למטה ולמעלה בעדכוני המדיה החברתית שלכם.

 

האם אימון המוח יהפכו אתכם לחכמים יותר? 

זה תלוי. פלטפורמות אימון המוח המסחריות שנראות כמו משחקי וידאו לא יהפכו אתכם לחכמים יותר מעצמם. במקרה הטוב, הם ישפרו את הביצועים שלכם במשחקי אימון מוח. ככל שתתרגלו יותר, כך תהיו טובים יותר. תוכלו להתקדם ברמות, הציונים שלכם ישתפרו ואתם עשויים להרגיש חכמים יותר. כמה משחקי אימון מוח מספקים סטטיסטיקות השוואה, כך שתוכלו לראות כמה "חכמים" אתם בהשוואה למשתמשים אחרים.

 

בתיאוריה, ציונים גבוהים במשחקים אלו עשויים להיות מתורגמים לתשומת לב טובה יותר או לזמני תגובה מהירים יותר. אבל אתם צריכים לבדוק את זה ולרשום תוצאות בעצמכם, במצבים בעולם האמיתי, ולא רק במשחקי אימון מוח. ציון גבוה במשחק קריאה לא מתרגם אוטומטית ליכולת לקרוא, להבין ולנהל משא ומתן על חוזי העבודה שלכם טוב יותר ממה שעשיתם לפני אימון המוח.

 

מהם היתרונות האמיתיים של אימון מוחי?

רוב משחקי אימון המוח המסחריים הם מבדרים מאוד. הגרפיקה הפשוטה שלהם הופכת אותם לנגישים לאנשים בכל הגילאים והיכולות הטכנולוגיות, אם כי הם ככל הנראה גורמים לגיימרים מושבעים לגלגל את עיניהם בזלזול.

 

עם זאת, יש קו דק בין בידור למדע. מחקרים מגלים כי לאחר אימון מוח מבוסס מחשב, אנשים מצליחים לשפר ברמה מועטה עד בינונית את תפקודם במבחנים שמודדים את היכולות הקוגניטיביות הספציפיות שהם בדיוק אימנו. לא רע, אבל בשום מקום לא קרוב להבטחות שהובאו לעיתים קרובות.

 

ישנם יתרונות פחות מפורסמים ואמיתיים יותר. אימון מוח מאפשר לכם להתבונן במוח שלכם בזמן פעולה, מה שיכול לעזור לאתר ולחזק את נקודות התורפה הקוגניטיביות שלכם כשאתם משפרים את כישורי החשיבה האסטרטגית.