האם אתם סובלים מתסמינים של בריחת שתן?

בריחת שתן אצל נשים צעירות

באופן מסורתי, בריחת שתן נחשבת כבעיה בריאותיות של אנשים מבוגרים. רבים אינם מבינים כי בריחת שתן יכולה להשפיע עליהם ללא קשר לגילם. סביר להניח שבריחת שתן נפוצה יותר אצל קשישים, מכיוון שהשרירים נחלשים ככל שמתבגרים, ובגלל שפעמים רבות קשישים עשויים להיתקל בבעיות בניידות ואינם מסוגלים להגיע לשירותים. בריחת שתן נפוצה גם בקרב אנשים עם דמנציה.

 

אצל נשים, לידה יכולה להיות גורם לבריחת שתן. חלק מהנשים עשויות שלא לחוות בריחת שתן בגלל הלידה גם שנים אחריה. שרירי רצפת האגן עלולים להיפגע במהלך הלידה אך תסמינים של בריחת שתן עשויים להופיע רק כאשר הנשים מזדקנות והשרירים שלהן נחלשים עם הזמן.

בגלל הבושה נשים רבות אינן מדברות על פתרונות, אך במקרים רבים תחתונים סופגים או חיתולים למבוגרים יכולים לייצר הקלה משמעותית ולשפר את שגרת היום-יום.

 

תוצאות מחקר על תסמינים בדרכי השתן התחתונות יצא לאחרונה עם מידע שעשוי להפתיע. חוקרים תורכיים מצאו כי בריחת שתן משפיעה על אחת מכל שלוש נשים לפני גיל המעבר. המחקר כלל 690 נשים בגילאי 18-53 עם גיל ממוצע של 35.

 

השכיחות של בריחת שתן הייתה 27.2%. מבין הנשים הללו עם בריחת שתן, 36.7% סווגו כבריחת שתן במתח, 32.4% כבריחת שתן בדחיפות ו-30.9% כבריחת שתן מעורבת. בריחת שתן במתח היא חוסר היכולת להחזיק שתן בשלפוחית ​​השתן שנגרם כתוצאה ממתח מהתעטשות, צחוק או שיעול. בריחת שתן במתח עשויה להיגרם גם עקב הרמת חפצים כבדים. בריחת שתן בדחיפות, המכונה גם פעילות יתר של שלפוחית ​​השתן, מתרחשת כאשר יש “דחף” פתאומי ולא מבוקר להשתין. בריחת שתן מעורבת מאופיינת בתערובת של תסמינים מבריחת שתן במתח ובריחת שתן בדחיפות.

 

המחקר מצא כי שלושה גורמים מופיעים כמנבאים משמעותיים לכל סוג של בריחת שתן: גיל מעל 35, רמת השכלה שאינה מעבר לבית הספר היסודי, ולידה של שלושה ילדים או יותר. מסת גוף (BMI) מעל 25 היה גם הוא גורם סיכון לבריחת שתן. 

 

מחברי המחקר ציינו כי קשה לקבל נתונים מדויקים על בריחת שתן, במיוחד בקרב נשים לפני גיל המעבר. הם אמרו כי עוצמת המחקר היא שהוא נערך עם נתונים שנשים דיווחו עליהם בצורה של שאלונים, ולא בבדיקה קלינית או פיזית.